V dňoch 28. – 29. novembra 2018 Bratislava hostila expertov z krajín OECD pre oblasť celoživotného vzdelávania. Viac než 200 domácich a zahraničných odborníkov diskutovalo na tejto medzinárodnej konferencii o výsledkoch štúdie PIAAC.
Zámerom konferencie je podporiť využívanie PIAAC údajov, ktoré pomáhajú riešiť príslušné politiky. PIAAC - Program medzinárodného hodnotenia kompetencií dospelých (Programme for the International Assessment of Adult Competencies) je najväčší a najkomplexnejší prieskum zameraný na mapovanie schopností a zručností dospelých, prebiehajúci pod záštitou OECD. Konferenciu otvoril spolu s ministerkou školstva Martinou Lubyovou aj Andreas Schleicher, riaditeľ OECD Sekcie pre vzdelávanie a zručnosti a osobitný radca generálneho tajomníka OECD José A. Gurría pre oblasť vzdelávacej politiky.
Ďalším z významných hostí konferencie bol aj prof. Sir Alan Tuckett OBE z Univerzity vo Wolverhamptone, bývalý predseda Medzinárodnej rady pre vzdelávanie dospelých a čestný člen Inštitútu UNESCO pre celoživotné vzdelávanie, ktorý bude hosťom stretnutia národných expertov na tému: „Medzikultúrny rozmer politík celoživotného vzdelávania na Slovensku - koordinácia účinných politických nástrojov na podporu dospelých pri získavaní zručností 21. storočia" so zameraním na nízko kvalifikovaných dospelých a mládež. Počas TCU v Bratislave taktiež zasadala Rada zúčastnených krajín PIAAC.
MŠVVaŠ SR nastavilo tohto roku efektívne prepojenie všetkých OECD meraní / PISA, PIACC, TALIS/ v Národnom ústave certifikovaných meraní /NÚCEM/. Toto prepojenie umožní synergiu testovaní , ktorá bude generovať odporúčania do systémových zmien vo formálnom ako aj v neformálnom vzdelávaní. Špecificky to umožní overovanie kľúčových kompetencií u pedagogických zamestnancov na základe prepojenia TALIS – PIACC smerom na zabezpečenia komplexnejšieho obrazu o úrovni sledovaných kompetencií pedagogických zamestnancov v spojitosti s ich postojmi k podmienkam v školskom prostredí, ich kvalifikačnou úrovňou a pod. Zároveň budú vypracované odporúčania pre poskytovateľov ďalšieho vzdelávania pedagógov a budúcich pedagógov na inovovanie vzdelávacích programov rozvíjajúcich kompetencie pedagógov potrebné pre život v 21. storočí.
Viac informácií o konferencii tu: https://piaac.minedu.sk/69-en/home
Fotogaléria
Učitelia, ktorí sú zapojení do on-line testovania, nájdu odpovede na často kladené otázky k PIAAC on-line TU.
Vzdelávanie a zručnosti on-line
NÚCEM v spolupráci s medzinárodným centrom štúdie OECD PIAAC (Program medzinárodného hodnotenia dospelých) pripravuje výskum kompetencií na vzorke dospelých na Slovensku s názvomVzdelanie a zručnosti on-line v rámci projektu PIAAC on-line.
V prvej etape je zámerom projektu výskum kompetenčných profilov pedagogických zamestnancov škôl vo veku do 65 rokov, ktorí vyučujú žiakov základných škôl a osemročných gymnázií na Slovensku. Prioritne oslovíme na spolupráci školy, ktoré sa zapojili do výskumu OECD TALIS 2018. Učiteľom týchto škôl ponúkneme doplňujúce kognitívne testy a dotazníky, na základe ktorých prepojíme dáta oboch štúdií OECD TALIS – PIAAC. Následne plánujeme osloviť na spoluprácu ďalšie školy, pedagogických zamestnancov stredných škôl, budúcich pedagógov, učiteľov fakúlt a pod.
V rámci výskumu PIAAC on-line budú učitelia vypĺňať on-line test, ktorý im umožní zistiť, na akej úrovni sú ich všeobecné schopnosti v čítaní s porozumením, matematike a pri riešení technických problémov s využitím IKT a tiež im umožní okamžite sa porovnať s výsledkami bežnej slovenskej aj medzinárodnej populácie (priemer OECD).
Ďalšou súčasťou tohto výskumu sú dotazníky, ktoré poskytnú viac informácií, či osobnosť učiteľa ovplyvňuje to, ako sa učí a aké má pracovné návyky, ako jeho zdravotný stav a životný štýl ovplyvňuje jeho pracovné možnosti, na aké iné povolanie by sa hodil a ako veľmi je naklonený k tejto zmene a iné.
Všetky údaje v rámci tohto výskumu budú spracované na úroveň Slovenska a v anonymizovanej forme budú dáta použité len na výskumné účely.
Cieľom výskumu Vzdelanie a zručnosti on-line je získať za Slovensko cenné dáta, na základe ktorých pripravíme odporúčania pre MŠVVaŠ SR a poskytovateľov celoživotného vzdelávania, ako poskytovať učiteľom kvalitnejšie a efektívnejšie vzdelávanie v rámci ich celoživotného profesijného rastu.
Bližšie informácie o obsahu testovania kompetencií PIAAC nájdete TU.
Pre učiteľov, ktorí majú záujem sa zapojiť do projektu PIAAC on-line, sú uvedené všetky potrebné informácie v tomto liste.
Za aktívnu spoluprácu v projekte PIAAC on-line budú učitelia odmenení sumou
100 Eur brutto.
V prípade záujmu o zapojenie sa do projektu je potrebné, aby učitelia najneskôr do 7. októbra 2018 vyplnili osobný dotazník.